Blog

Sesli Arama Optimizasyonu Nedir?

blank

Teknoloji günden güne ilerliyor ve arama şeklimizi değiştiriyor, sesli asistanlar tüketicilerin arama şekillerini değiştirmede çok etkili bir rol oynuyor. Bu, artık kullanıcıların, interneti kullanırken birisiyle konuşuyormuş gibi sorgu oluşturacaklarını bildiriyor.

Ancak, kullanıcılar kısa süre içinde Google’ın anahtar kelimelerin çekirdeğine ulaşması gerektiğinden çalışmak için kısa kelimeleri birlikte gruplandırmak için tüm edatları ve bağlaçları kaldırmayı öğrendi. Hepimiz Google’ın kullanıcı deneyimine öncelik verdiğini biliyoruz, bu nedenle doğal olarak iletişim kurarak kullanıcıların daha rahat hissetmelerini istiyor.

Size rehberlik edecek bu rehber sayesinde sesli aramanın ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve sitemizi dijital pazarlamacılar olarak sesli arama için nasıl etkili bir şekilde optimize edebileceğimizi açıklayacaktır.

Peki Sesli Arama Nedir?

Sesli arama, kullanıcının bir ses yardımcısı veya cihaz üzerinden sorgulama yapmasına izin veren belirli bir ses/konuşma tanıma teknolojisidir. Asistan daha sonra kullanıcının amacını yerine getirmek için doğru bir cevap vererek yanıt verir. Bu asistanlar Alexa, Google Home, Cortana, Siri ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli versiyonlarda mevcuttur.

Sesli arama, konuşma tanımayı karmaşık doğal dil işleme (NLP) sistemlerine bağlayarak çalışır. Bu sistemler bireyin ne aradığını doğrulamaz. NLP metni tam olarak anlamak için yapay zeka tarafından incelenen bir sistemdir.

2012 yılında sesli arama, genel konuşma tanıma seçimini iyileştirmek için Derin Sinir Ağları (DNN) üzerinde çalışmaya başladı. Google’ın güçlü arama algoritmalarının gelişmiş NLP teknolojisi ile kombinasyonu, şüphesiz sonuçların doğruluğunu geliştirmiştir.

Geçici sınıflandırma, zamanlamaların önemli bir değişken olduğu sekans problemlerini ele alan spesifik bir eğitimsel sinir ağı çıktısıdır. Sıralı ayrımcı eğitim, farklı dil modellerindeki sıralı kısıtlamaları analiz ederek konuşma tanıma altında daha iyi eşleşmeyi ve geliştirmeyi amaçlar. Bu modeller, gürültülü kirli ortamlarda aramaları daha hızlı ve daha doğru hale getiren tekrarlayan sinir ağlarının uzantısıdır.

Sesli Aramalarda SEO’nun Yeri Nedir?

Kullanıcılar daha az riskle alışveriş yapmak için sesli arama araçlarını test ettikçe arama motoru pazarlamacılığı dünyası değişebilir. Bildiğiniz gibi, sesli aramalar 2019’un en popüler konularından biriydi. Sesli aramayı optimize etmek için geleneksel SEO yöntemleri uygulanmalı, ancak kullanıcı sayısına yönelik talebi karşılamak için değiştirilmeli veya çok düzeyli içerik stratejileri içermelidir. şimdi.

SEO sesli arama, bu nedenle, yerinde içeriği optimize etme yolumuzun bir bölümünü değiştiriyor. Sıralamaya zorlamamız gereken anahtar kelimeler kaçınılmaz olarak kullanıcının sesli arama stilinin uzun kuyruğu. Bu işlev, seçilen fragmanlar gibi seçilen fragmanların olasılığını artıracaktır. Sesli yardımcıların arama sonuçlarını alması muhtemeldir, bu da sesli arama sorgusu için sıralama şansını artırır.

Sesli aramayı optimize etmek için birçok farklı test yöntemi vardır. Uzun vadeli stratejiler planlarken ve rakipleriniz üzerinde bir pazar öncüsünden yararlanırken, SEO stratejinizin sesli arama için uygun olduğundan emin olmak için sizinle bazı taktikleri paylaşmak istiyoruz.

Sesli arama uygulaması devam ediyor ve algoritmayı daha hassas bir şekilde güncelleyen birçok siteyi etkiliyor. Bu koşullar altında, sesli arama yakın gelecekte kesinlikle ortadan kalkmayacaktır.

Kullanıcıların arama motorlarımızla daha doğal ve etkileşimli olarak nasıl yazıp konuştukları ve doğru cevabı aldıklarında kendilerini daha rahat hissettikleri şaşırtıcı. Dil anlayışı hala devam etmektedir, ancak AI algoritmalarının (BERT gibi) tanıtılmasıyla, en yararlı içeriği sunmak ve sonuçta yardım etmek için kullanıcılarından nasıl öğrenmeye devam ettiklerini görmek ilginç olacaktır. kullanıcı.

Bu sesli arama optimizasyon kılavuzunda bir paket varsa, sesli asistan ve akıllı ses ekranları yapay zekayı hassasiyet ve uzmanlıkla birleştirir. Bu nedenle, web siteleri organik aramadaki bu değişikliği optimize etmek için bilgilendirici ve özlü yanıtlar üretmelidir.

Bir cevap yazın